Založ si blog

ešte niečo o ZP

Ešte raz niečo okolo zákonníka práce.

 

Po schválení novely zákonníka práce, ktorý prešiel vďaka tomu, že jeden poslanec sa niečím vyhrážal a nakoniec sa zbabelo ani nezaprezentoval spolu so svojimi obyčajnými….som so záujmom sledoval rôzne vyhlásenia a stanoviská. Najčastejšie sa hovorilo a písalo o tom či prezident podpíše alebo nepodpíše schválený zákon….no nakoniec napriek prevažujúcim názorom podpísal. Škoda možno by sa v septembri ,,obyčajní …ukázali v plnej kráse“. A možnože aj nutnosť preukázať 30%organizovaných odborárov na pracovisku je protiústavné…..čo bude musieť o chvíľu zamestnanec preukázať svojmu zamestnávateľovi?…..lojálnosť ..či?

Je ale dobré, že celá táto tragikomédia okolo schvaľovania nového zákonníka práce a nielen pri ňom našťastie aj názorne ukázala, v čom je jeden z hlavných problémov vládnej koalície. Nestabilita, vzájomné vydieranie, osočovanie ,nedôvera….no dosť na koalíciu, ktorá mala doniesť novú politickú kultúru…žeby to bolo toto??. Ak  niečo koalíciu zachraňuje tak je to iba hrozba spoločného neúspechu a strach z návratu SMERu-SD do vlády. Celá diskusia okolo ZP zároveň ukázala aké slovo má pani premiérka ktorá ubezpečovala odborárov pri odovzdávaní vládneho návrhu zákona, že žiadne významné zmeny sa v Zákonníku práce už neudejú. A čuduj sa svete udiali sa a nie nepodstatné, čo nato vraví pani premiérka???

Aj z tých rôznych vyhlásení a stanovísk je zjavné, že ho možno charakterizovať z rôznych pohľadov ,ale pre mňa je najpodstatnejšie to, že je mi jasné komu a načo má poslúžiť. Medzi to hlavné a podstatné patrí to, že zo zákona úplne jasne vytŕča obušok na tých nelojálnych ľudí, ktorých bude treba “upratať” zo štátnej správy a podnikov ovládaných štátom a dosadiť ,,svojich,,lojálnych. A navyše ak mal doteraz zamestnanec istotu, že pri prepustení mu vznikne na odstupné, teraz na to môže zabudnúť, lebo po novom sa súbeh odstupného a výpovednej lehoty ruší. Tento zákonník Jozefa Mihála   razí takú zvláštnu filozofiu ako keby teraz vo všetkých firmách,  sú si všetci, od riaditeľa po vrátnika, takmer rovní pri vyjednávaní o pracovných podmienkach a rôznych zmluvách. V štáte kde je vyše 350-tisíc nezamestnaných hovoriť  o tom, ako budú ľudia teraz „slobodne vyjednávať“ o svojich pracovných podmienkach je minimálne smiešne. Tu bude skôr platiť vďaka existenčnej neistote ,že šéf hocikedy môže povedať: „Nepáči sa ti? Na tvoje miesto okamžite nájdem desať iných .

 

Argumentácia, že sa vďaka tomuto zákonníku práce  zníži nezamestnanosť a prinesie desaťtisíce nových miest je pravdepodobne tiež len utópia. Príčinou zvyšovania či znižovania nezamestnanosti  je skôr vplyv vonkajších faktorov na našu ekonomiku než  tento zákonník práce. Dôležitejšie je, ako táto antisociálna vláda dokáže využiť konjunktúru a ako dokáže tlmiť dopady recesie. Je smiešne keď sa dnes niektorí koaliční poslanci a ministri chvália, ako práve tento zákonník zníži nezamestnanosť .Títo zástancovia  si asi  nevšimli, ako sa pani premiérka nedávno chválila, že za jej vlády už nezamestnanosť klesá .No a ak by to bolo vďaka ZP tak zabudla pritom spomenúť, že platným zákonníkom je ešte stále ten ,ktorý schválila predchádzajúca vláda a teda načo o meniť keď nezamestnanosť klesá??

Čo teda zostalo v zákonníku??No  to, čo si kto vyloboval a ku ktorej lobistickej skupine má dnešná vláda bližšie. Je jasné, že zamestnanci a odbory to určite nebudú. Verím, že čas ukáže ,že pre koho bol dobrý a hlavne posúdime ,kde vďaka tejto zmene vznikli desaťtisíce nových pracovných miest hlavne v okresoch Košice-okolie, Rožňava a Rimavská Sobota a všade tam, kde získať primerane zaplatenú prácu je teraz problém.

Čo ale mňa a nielen mňa najviac pri prerokovaní zákonníka práce zarazilo je,že pre koalíciu boli najväčším problémom  nepodstatné záležitosti (gastrolístky kontra peniaze „natvrdo“ či čas predaja v obchodoch počas sviatočných dní v roku). Niežeby to neboli legitímne témy – ale za to najdôležitejšie v zákonníku práce ich asi tiež považovať nikto nebude možno asi len parta okolo jedného poslanca, ktorý sa snažil koalíciu nimi vydierať.

Spomenul som poslanca , ktorý sa síce vehementne hlási k vládnej koalícii, no neprepasie jedinú príležitosť, aby sa do dákeho koaličného zákona nepokúsil zapracovať svoj vlastný samozrejme zásadný a skvelý. Ak sa mu to nepodarí, úspech celého zákona je mu ukradnutý. Reaguje iba na hrozbu celkového možného neúspechu – potom odíde z hlasovania, aby tak umožnil zákonu prejsť. Aj bez svojho skvelého a zásadného návrhu .Blahoželám vládnej koalícii za podporu takého poslanca a len taká rečnícka otázka ,,koľko stojí taká podpora?,,

Takýto a jemu podobní zabezpečia určite aj do budúcna, že si takéto tragikomédie v rôznych obmenách v parlamente ešte užijeme a viackrát zopakujeme. Veď aká stabilita sa dá očakávať od tejto štvor- päť- či šesťkoalície .Nemali by  ale zabudnúť, že bumerang sa vracia k tomu, kto ho vypustil…a pri návrate sa môže sta všeličo…aj úraz.

alkohol, vodka, nalievať, piť, opitý, pohárik, poldeci,

Primátor Popradu Švagerko šoféroval opitý

16.08.2017 20:37

Policajná hliadka zastavila pri popradskom cintoríne biele motorové osobné auto, ktoré šoféroval popradský primátor Jozef Švagerko.

porošenko, Južmaš, ukrajina

Porošenko nariadil prešetriť správy o dodávkach motorov do KĽDR

16.08.2017 20:21

Ukrajinský prezident Petro Porošenko nariadil prešetriť správy o údajných dodávkach raketových motorov vyrábaných na Ukrajine do Severnej Kórey. Prezident to oznámil na facebooku.

Michal Horsky

Horský: SNS nemá inú cestu, iba konflikt ukončiť

16.08.2017 20:00

Fico v hodine dvanástej ukončil štádium vládnych improvizácií žiadosťou, aby predseda SNS nominoval nového ministra školstva, povedal politológ Michal Horský.

sledovanie, špehovanie, internet, zlodej, krádež, identita,  kyberzločin, hacker

Škótsky parlament čelí kybernetickému útoku

16.08.2017 19:54

Škótsky parlament čelí kybernetickému útoku, zabezpečenie systémov sa ale hackerom prelomiť nepodarilo. Parlament uviedol, že ide o takzvaný útok hrubou silou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 841x
Priemerná čítanosť článkov: 841x

Autor blogu

Kategórie

Archív